Oběť

Jak se vymanit z role oběti

Celý tento článek vychází z toho, co pomohlo od odpoutání se od manipulátora mně. A pod pojmem „manipulátor“ si můžeš představit jakýkoli nežádoucí druh manipulace, až po hrubé domácí násilí.

V prvotní fázi vysvobození se od manipulátora je důležitá jedna zásadní věc. Připustit si vůbec, že jsi oběť. Přestat si nalhávat, že už to ten druhý nikdy neudělá, všechno je tvoje vina, všichni za všechno můžou krom něho (jí).

Když si tuto věc uvědomíš, máš kus cesty za sebou.

Další součást cesty za svobodou je ODVAHA. Odvaha uvědomit si, že takhle dál už žít nechceš, že to nejsi ty ve své přirozenosti, vnitřně se dusíš.

Odvahu většinou získáš, když už opravdu nemůžeš a jsi na pokraji sil. V tu chvíli ti to secvakne a řekneš si „a dost!, už nechci nechat ubližovat sobě ani svým dětem!“. Tento moment je důležité zachytit.

Strach z kroku do neznáma je v naprostém pořádku.

Strach ti může zachránit život, ale nesmíš se bát donekonečna. Ve fázi, kdy získáš odvahu, se zastav a ve své hlavě si vše uspořádej, začni spřádat plán. Do hlavy ti nikdo nevidí, ani manipulátor. Můžeš si tam kombinovat a spřádat plány jak chceš a nikdo tě nebudete za nic odsuzovat. Můžeš si myslet co chceš, aniž bys za to byla potrestán(a).

Zjisti si, jaké máš možnosti, potichu, nenápadně, s klidem. Dnes existuje spousta organizací na pomoc týraným ženám (mužům). Zákony jsou mnohem příznivější než před 11 lety, kdy jsem si prožívala svůj příběh já osobně.

Každý má kolem sebe lidi, kteří mu chtějí pomoct, opravdu každý. Jen je někdy nevidíme. Nebo nechceme vidět. Může v tom být i pýcha a odmítnutí si přiznat, že ti, kteří nás už dřív varovali, měli pravdu. Ale jakmile si uvědomíme vše zmiňované, věci se začnou dít. Musíme to ale myslet vážně. Zvednout zadek a začít konat.

Vždy máš možnost volby = Vždy existuje nějaké řešení

Dokud tvrdíš, že to nejde, tak jen ještě netrpíš tak moc, aby tě to dostatečně nakoplo. Tak se už přestaň vymlouvat, že to nejde a začni hledat cestu, kudy to půjde. Protože ono to jde!

Jakmile budeš sama pro sebe na prvním místě, budeš zdravá pro své děti i pro toho správného partnera, který na Tebe někde čeká. Musíš se ale nejdříve vysvobodit.

V dalším článku se dozvíš můj osobní příběh.

Sdílejte článek mezi své přátele