Lucie Sommerová - pečovat o svou silnou stránku

Pečuj o svou silnou stránku. Každý nějakou má.

To, že zprvu sám nevnímáš své silné stránky, neznamená, že si nemůžeš klást velké životní cíle.

Klademe si na sebe kolikrát tak velké nároky, že nejsme schopni všímat si těch zdánlivě bezvýznamných osobních (či osobnostních) předností, které však nakonec mohou hýbat světem.

Téma silných stránek osobnosti má několik krásných úhlů pohledu.

Přitom nemusí jít vždy jen o sílu v profesi, ve vzdělání (hlavně mít co nejvíce škol a diplomů a pak budu určitě šťastný a úspěšný).

Silná stránka úplně obyčejného, průměrného člověka, a nejen toho, spočívá třeba v umění dobře uvařené večeře, čerstvě upečeného chleba, v umění udělat upřímnou radost svému protějšku.

Když se podíváš na to, co jsi od svého narození všechno dokázal či dokázala, je toho tolik, naučil ses chodit, mluvit, číst, psát, tvořit si komunitu přátel ve škole, dosáhnout i třeba jen základního vzdělání.

Pak se vrhneš do dospělého života a spolkne tě systém toho, co všechno musíš, abys nebyl nějakým nežádoucím způsobem jiný, odlišný od ostatních, abys zapadl, abys přežil. Myslíš si kolikrát, že když neovládáš třeba pět jazyků, že jsi k ničemu a v životě nemáš šanci najít si dobrou práci. Ani si neuvědomíš, že i to, že třeba jen uvaříš oběd rodině, večer přečteš pohádku dětem s láskou a radostí, to může být třeba jedna s tvých silných stránek. A proč zrovna tak obyčejné a všední věci jsou silnou stránkou? Protože vycházejí z radosti, s láskou a pochopením, dostane se ti za to oceněni poděkováním, úsměvem, pohlazením, máš dobrý pocit z dobře odvedené práce.

Když si ale uvědomíš, že tvoje silná stránka je třeba vaření, začneš se tomu věnovat naplno. Zkoušíš nové recepty, zdokonaluješ se v tom, co tě baví a nakonec se z tebe může stát i prominentní kuchař v exkluzívní restauraci. Jen si za tím musíš jít. Nesedět a nefňukat.

Ať je to cokoliv, věnuj se tomu, co tě baví a co máš rád(a). I zdánlivě malé věci jsou velkou součástí celku. Jen tímto způsobem posílíš to, v čem je ti dobře a časem se z toho může vyklubat i tvá budoucí profese.

Já jsem začínala s rozvojem mé silné stránky ve 37 letech. Nikdy není pozdě.

Proč nepropojit své přednosti ve prospěch sebe i druhých?

Sdílejte článek mezi své přátele