Hormonální antikoncepce

Vysazení hormonální antikoncepce

Nejsem žádný expert na hormonální antikoncepci ani gynekolog. Nicméně jsem … ano, žena. Jsem matkou 4 holek, z nichž jsem dvě přivedla na svět.

23 let jsem brala antikoncepci. Ono co si budeme, je to pohodlné, partner taky není úplně proti, no a za pár týdnů zobeme pilulky jako brambůrky, není třeba se jinak o cokoli starat a nic nám neschází. Antikoncepce mi nedělala žádné potíže, tak proč něco měnit?

Jenže!

V loňském roce, v roce 2022, jsem přestávala mít menstruaci. Bylo mi 38 let. Říkám si, že by už přechod??

Tak jsem se začala zajímat, co se vlastně může v tomto věku dít v ženském těle. A hle, objevila jsem, že žena prožívá měsíční cykličnost! Bože, cože?! Jaký 4 cykly? Divíte se, že v tomto věku nic o těchto věcech nevím? No, nevěděla jsem. Nikdy mě to nezajímalo.

Měsíc se s měsícem sešel a já přestala mít menstruaci úplně. V té době jsem ale procházela velkou vědomou změnou, tak mě hned napadlo, antikoncepci vysadit. Byla to doba, ve které jsem zároveň začínala i podnikat.

Bez toho, aniž bych si cokoliv přečetla, jsem prášky prostě vysadila. První týden po menstruaci jakoby se ani nic nedělo. Super, říkám si. Jenže další týden už vše dorazilo v plné síle. Nejdříve silné bolesti v podbřišku. Dalo se to ale vydržet. Za další týden se připojily bolesti křížové jako těsně před porodem. No myslela jsem, že opravdu porodím, jen jsem netušila, co.

Nálady?

Ten první měsíc, to vám byla jízda jak na horské dráze! Mé hormony naprosto nechápaly a lítalo to průběžně od velkolepého nadšení pro všechno po totální zoufalství ze všeho. A do toho tvořte byznys že. Díky všem tam nahoře, že to byla doba, kdy už jsem pracovala s Bachovými esencemi a mohla si (i zbytku rodiny) veškeré emocionální masakry vykapat bachovkami. Měsíc to trvalo určitě a byla to jedna z těch životních megapárty, na které se opravdu nezapomíná.

Úleva!

Poprvé v životě jsem se začala cítit jako žena. Vše jsem si začala prožívat naplno, pocity, menstruaci, nálady, milování začalo být úplně jiné.

Celá jsem se naprosto uvolnila, hlavně vnitřně. Začala jsem být tvořivější, přicházela mnohem větší energie, dobré nápady, ve všem se mi celkově začalo dařit, na co jsem sáhla, mělo nápad a jiskru.

Menstruaci mám naprosto pravidelnou, přichází vždy při úplňku, no není to nádhera?

Mé doporučení:

Každá máme své priority, zkušenosti, třeba i požadavky. To plně chápu a respektuji. Vlastně i já jsem se tím sama vždy řídila. Dřív i teď. Pokud nemá vaše braní antikoncepce nějaký zdravotní důvod a je to jen pohodlnost, mohu z vlastní zkušenosti doporučit vysazení. Opravdu to za to stojí, umět se prožívat jako žena naplno. Přeji všem ženám správné rozhodnutí.

Sdílejte článek mezi své přátele